streda 26. mája 2010

Jašterica múrová


Jašterica múrová (lat. Podarcis muralis) je druh z čeľade Jašterovité, a je kriticky ohroženým druhom plazov Českej republiky.

• Jej výskyt je pozorovateľný najmä v západnej, strednej a južnej Európe, s rozsahom až po západnú Áziu.
V strednej Európe je to prevažne - Slovensko, Maďarsko, a v Česká republika, kde je jej výskyt len pri obci Štramberk.
Počet tamojšej populácie je veľmi nízky, ale stabilný, okolo 150 jedincov.

• Sfarbenie jašterice múrovej je značne variabilné, prevláda hnedá, až hnedosivá farba s výrazným sieťovaním.
Samčekovia tohto druhu majú podstatne nápadnejšie a sýtejšie sfarbené brucho, poväčšine s čiernymi drobnými škvrnami.
Tento druh jašterice dorastá do dĺžky 20 cm.

• Jaštericu múrovú nájdeme na slnečných, ale vlhkých okrajoch listnatých lesov, skalnatých svahoch kopcov, v zarastených skalkách, či hromadách kameňov, ale takisto pri priehradách. Takisto sa dá spozorovať na chemicky neošetrených viniciach, či zrúcaninách hradu, alebo polozrúcaných múroch starých budov.

• Telo jašterice múrovej je uspôsobené na nezvyčajný pohyb po kolmých stenách, a vďaka pomerne dlhým a silným nohám dokážu aj výborne skákať. Zimuje len veľmi krátko, dokonca je potvrdené, že za priaznivejších klimatických podmienok nemusí hybernovať vôbec.

• Samčekovia majú silne vyvinutý teritoriálny zmysel, na jar preto medzi sebou často až veľmi drsne bojujú. Takto strácajú ostražitosť, a sú ľahko polapiteľný. Pária sa v máji, v júli samička znáša do jamiek v zemi 3-10 vajíčok, z ktorých sa po niekoľkých týždňoch inkubácie liahnú malé jašterice.

• Živí sa hmyzom všetkého druhu - pavúkmi, červami, či húsenicami a larvami. Sama má veľa prirodzených nepriateľov, mimo iných aj niektoré druhy herpetofágnych (špecializujúcich sa na lov plazov) užoviek.



Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára